یه وقتی ، روزی آتالانتا بولونیا سری آ ایتالیا

یه وقتی ، روزی: آتالانتا بولونیا سری آ ایتالیا

گت بلاگز وب‌گردی تصویرهای + بعد از عراق به داد لیبی برسید

مدت ها است که سیل مهم مهاجران به اروپا نه از سوریه و عراق، بلکه از سواحل شمالی آفریقا صورت می‌گیرد. مهاجران بی‌پناهی که در مدیترانه غرق نشوند، زحمت اردوگاه‌

تصویرهای + بعد از عراق به داد لیبی برسید

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان؛ چند ده نفر در هر سالن دربسته زندگی می‌کنند، ناهار بعضی از آنها یک قرص نان است و بوی تند عرق و ادرار همه را آزار می‌دهد. حمام یکسان در اردوگاه شهر تاجوراء جهت آنها تصویر زندان‌ها را تداعی می‌کند: یک صف طولانی و یک دوش که به ترتیب جهت مدت کوتاهی زیر آن قرار می‌گیرند. چه کسی حاضر است در چنین شرایطی زندگی کند؟

همه آنها لیبیایی نیستند. بعضی از کشورهای دیگر در شمال آفریقا و حتی از بعضی کشورهای آسیایی مانند سیرالئون به جمع مهاجران پیوسته بودند و بعد از بازداشت در دریای مدیترانه (یا به قول اروپاییان، نجات از آب) یا نجات از چنگال قاچاقچی‌ها در صحرای آفریقا به لیبی انتقال یافته شده است و مدتی است بلاتکلیف در اردوگاه‌هایی مانند «النصر» زندگی می‌کنند.

تصویرهای + بعد از عراق به داد لیبی برسید

برخی از آنها روز خود را با یک نان سر می‌کنند

حرفی نیست که تجربه این مهاجران پیش از ورود به اردوگاه‌های غیرانسانی بدتر از زندگی کنونی آنها هست. اسماعیل یک مهاجر سیرالئونی است که از تجریبات تلخش به دست قاچاقچی‌های انسان می‌گوید. از کتک‌زدن تا تنبیه به خاطر تماس با خانواده. بعضی دیگر مخصوصاً زنها تجربیات تلخ‌تری دارند که مشمول بر استخدام اضطراری در خانه‌های فحشا هم می‌شود. این جدا از حدود ۲ هزار نفری است که در مدیترانه غرق شده‌اند. خبر بد اینکه برآوردها نشان می‌دهد مهاجرت‌ها در ماه‌های جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بیش از ۲۰ درصد زیاد کردن پیدا کرده است.

هفته گذشته حکومتِ مورد حمایت غرب در لیبی از اتحادیه اروپا درخواست کرد بیش از ۲۲۵ میلیونی که پیش‌تر از سوی سرنشینان قاره سبز تعهد شده است بود، پرداخت کنند تا بتوان این بحران انسانی را به روشی انسانی‌تر مدیریت کرد. یکی از اردوگاه‌هایی که گزارشگران واشینگتن پست به آن سر زده‌اند، یعنی النصر در شهر زاویه، به یک میلیشیا سپرده شده است که از سوی شرکت ملل به عنوان مشکوک به قاچاق انسان معرفی شده است است.

تباوی وارداکو، رهبر یکی از قبایل لیبیایی با صراحت در مورد مهاجرانی که در اردوگاه نگه‌داری می‌شوند، می‌گوید «با آنها مثل انسان واکنش‌ها نمی‌شود. انگار کالا هستند.»

مدت ها است که سیل مهم مهاجران به اروپا نه از سوریه و عراق، بلکه از سواحل شمالی آفریقا صورت می‌گیرد. مهاجران بی‌پناهی که در مدیترانه غرق نشوند، زحمت اردوگاه‌

زنان مهاجر می‌گویند قاچاقچی‌ها در صورت عدم تن‌دادن به رابطه جنسی، آنها را ساعت‌ها با طناب می‌بستند و بدون غذا رها می‌کردند

عبارات مهم : قاچاقچی
کاترین رِی از مسئولان اتحادیه اروپا می‌گوید «ما از شرایط غیرقابل‌قبولی که در اوضاع برخورد با بعضی مهاجران دیده می‌شود، بی‌خبر نیستیم… و بی‌اعتنا از کنار آن نخواهیم گذشت.» ولی مسأله مهم در این مورد، فوریت پیگیری به آنها است.

ماه گذشته میلادی شرکت بین‌المللی مهاجرت IOM اعلام کرد ۴۴ نفر از مهاجران هنگامی که در نقطه‌ای از مسیر طولانی در دل صحرای آفریقا به سمت سواحل لیبی در حرکت بوده‌اند، به علت خرابی ماشین زیر گرمای طاقت‌فرسا جان داده‌اند. کمی بعد، ۵۱ نفر دیگر به علت اینکه به وسیله قاچاقچی‌ها قال گذاشته شدند، به همین بلا دچار شدند. جهت خرید بعضی از آنها از خانواده‌شان فقط ۵۰۰ یا ۶۰۰ دلار پرداخته بودند و از آن بدتر اینکه گاهی یک قاچاقچی در ازای مبلغی رشوه، مهاجران ربوده‌شده را به یک باند قاچاقچی دیگر می‌فروشد که این به معنای استقبال از سرنوشتی واقعاً نامعلوم است.

کاترین رِی از مسئولان اتحادیه اروپا می‌گوید «ما از شرایط غیرقابل‌قبولی که در اوضاع برخورد با بعضی مهاجران دیده می‌شود، بی‌خبر نیستیم.»

یک مهاجر ۳۴ ساله که اکنون در اردوگاه مهاجران هست، می‌گوید بعد از ربوده‌شدن از از سوی قاچاقچی‌ها در بین مسیر به یک منزل مخفی برده شده است که سربازان نیجریه‌ای از آن مواظبت می‌کردند. او می‌گوید با کابل الکتریکی کتک خورده، مجبور بوده از توالت جهت برطرف تشنگی استفاده کند و هر دو روز تنها با یک وعده غذا خود را سیر کند. سربازان از آنها می‌خواستند در تماس با خانواده خود درخواست چندصدر دلار پول جهت آزادی خود را مطرح کنند. اسامه ۲۸ ساله که در چنین وضعیتی بوده، به خبرنگار واشینگتن پست می‌گوید بعضی از هم‌سلولی‌های او به دلایل بیماری و بیغذایی در این خانه‌های مخفی جان خود را از دست دادند.

چرا لیبی؟

لیبی اکنون بزرگترین معبر مهاجران دنیا به سمت اروپا و البته بزرگترین مقصد آنها بعد از بازداشت در مدیترانه هست. این اوضاع محصول دو رخداد جدی در سالیان گذشته است: سقوط قذافی و ظهور داعش. ولی واقعیت آن است که لیبی پیش از این نیز زمینه‌های قاچاق انسان را داشت و دست‌هایی در کار بود که کارگران مهاجر از کشورهای دیگر جهت کار در مراکز نفتی لیبی را می‌ربود یا با کارگران مانند جانیان زندانی واکنش‌ها می‌کرد.

با اتفاقات به‌وجودآمده، هم‌اکنون سه دولت در لیبی وجود دارد و هیچ‌کدام نیز بر بخش‌های جنوبی حاکمیت ندارد. این وضعیت، دست قاچاقچیان را که همدستانی در میان ادارات، ارتش و گروه‌های میلیشیا دارند و بسیاری را نیز با رشوه می‌خرند، بازتر کرده هست. آنها میلیاردها دلار پول دارند و این راهشان را در یک مملکت فقیر باز می‌کند.

تصویرهای + بعد از عراق به داد لیبی برسید

خطوط قاچاق و انتقال مهاجران، مکان اردوگاه نگهداری از آنها (مستطیل‌های کوچک) و محل وقوع عمده تلفات در مدیترانه (از محدوده‌های زرد تا قرمز)

خبر بدتر اینکه با آزادی کامل عراق از چنگال داعش، بسیاری از نیروهای این گروهک تروریستی به همدستان افراطی خود در لیبی پیوسته‌اند و امید دارند بتوانند یک پایگاه آفریقایی جدی در این کشور ایجاد کنند. حدود یک سال است جنگ شهربه‌شهر میان نیروهای نظامی لیبی با جنگجویان داعشی شکل آشکار به خود گرفته است و اگر چه موفقیت‌هایی نصیب لیبیایی‌ها شده، ولی به هیچ وجه امکان تثبیت اوضاع فراهم نشده هست. استمرار این اوضاع بی‌ثبات، یعنی زیاد کردن آمار مهاجران و اتفاقات تلخ جهت آنها.

منبع

http://www.washingtonpost.com/sf/world/۲۰۱۷/۰۷/۰۲/they-are-not-treated-like-humans-inside-libyas-thriving-migrant-trade/?utm_term=.۲۷۹۰۸۱۴۱ec۱۹

مدت ها است که سیل مهم مهاجران به اروپا نه از سوریه و عراق، بلکه از سواحل شمالی آفریقا صورت می‌گیرد. مهاجران بی‌پناهی که در مدیترانه غرق نشوند، زحمت اردوگاه‌

منبع: مشرق

انتهای پیام/

وضعیت ناگوار مهاجران لیبی

واژه های کلیدی: قاچاقچی | اردوگاه | قاچاقچیان | دریای مدیترانه | مهاجران لیبی | قاچاقچی های انسان | دریای مدیترانه | زنان مهاجر

تصویرهای + بعد از عراق به داد لیبی برسید

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog