یه وقتی ، روزی آتالانتا بولونیا سری آ ایتالیا

یه وقتی ، روزی: آتالانتا بولونیا سری آ ایتالیا

گت بلاگز وب‌گردی طرح کاج مهارت آموزی یا اشتغال فارغ التحصیلان

معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در شرایطی طرح کارانه اشتغال فارغ التحصیلان از تیر ماه شروع می شود که در مراحل آزمایشی آن در 8 استان 70 درصد

طرح کاج مهارت آموزی یا اشتغال فارغ التحصیلان

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به پشت سر گذاشتن دوره رکود اقتصادی گفت: با توجه به اینکه در دوره رکود اقتصادی، عدم تعادل کاری بوجود آمد و بنگاه ها تمایلی به جذب نیرو تازه ندارند و فضای رکود اثرش تا چندین سال در جامعه باقی می ماند.
عیسی منصوری افزود: از طرفی با گذراندن دوره رشد کشور در سال های گذشته کشور پرورش نیروهای انسانی را گسترش داد بدون توجه به ارزیابی کیفیت آموزش نیروها که این امر موجب عدم تعادل میان بازار کار و مهارت نیروهای دانش آموخته شد.

عبارات مهم : سیاست
منصوری ادامه داد: با توجه به کثرت نیروی کار بنگاه های ما جذب نیرو نداشتند و 75 درصد افرادی که وارد بازار کار شدند در سال 1395، فارغ التحصیلان دانشگاه ها بودند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: معمولا در بسیاری از کشورها از چنین ابزارهای تشویقی و حمایتی جهت ترغیب و تشویق کار فرمایان در جهت جذب نیروی کار تازه بکار گرفته می شود.

منصوری گفت: هم اکنون در نظر داریم در گام اول کارفرما را تشویق کنیم تا نیروی کار فارغ التحصیلی دانشگاهی تازه جذب کنند. بنابراین آینده نگری کردیم حدود دوسال، کار فرمایانی نیروی کار التحصیل دانشگاهی جذب می کنند مشمول مشوق بیمه کارفرمایی کنیم. یعنی به ازای هر فرد جذب شده است کارفرمایان مشمول حمایت بیمه سهم کار فرما بشوند.

او گفت: در مرحله بعد نشانه ما آماده سازی نیروکار جهت بازار کار است و دوره های در نظر گرفتیم که اسمش را گذاشتیم کار ورزی که حمایت هایی هم از کارورزان می کنیم.

او گفت: ما در 8 استان طرح کارورزی را بصورت آزمایشی اجراء کردیم که بالای 70 درصد کسانی که در این طرح شرکت کرده بودند جذب بنگاه های کار شدند.

او گفت: تلاش میکنیم در این طرح فرد جایگزین نیروی دیگری نشود و بعد از دوسال دچار ریزش نشون و استمرار در اشتغال وجود داشته باشد.
او گفت: در حال حاضر همه روزه گفتگو های سه جانبه با تشکل های کارگری و کار فرمایی برگزار میکنیم و با توافق دستگاههای مانند برنامه بودجه ، برنامه هایی را پیاده کردیم.

او گفت: نشست با تشکل های کارگری از تیرماه شروع می شود و بنا داریم حداکثر استفاده از این نشست ها را بکار گیریم.

هاشمی کارشناس اشتغال دیگر مهمان برنامه با اشاره به اینکه طرح کاروزی دانشجویان طرح جدیدی در کشور نیست و کشور در سال 86 تجربه اجرای مشابه این طرح را داشته است گفت: این طرح در گذشته چندان موفق نبوده، امید است که در اجرای این طرح ضعف های طرح های مشابه گذشته برطرف شده است باشد.

او با بیان اینکه علاقمندان جهت حضور در این طرح می توانند در سامانه کاروز عضویت کنند از نام نویسی 60 هزار متقاضی در این طرح خبر داد و گفت: اجرای این طرح از تیرماه خواهد بود.

هاشمی در ادامه افزود: این طرح اهداف 4 گانه ای را دنبال می کند که مهمترین آن پر کردن حلقه مفقوده بین فارغ التحصیلان دانشگاهی و بازار کار یعنی تجربه و مهارت است.

این کارشناس اشتغال موفقیت این طرح را با ولی و اگری همراه دانست و یادآور شد: اگر در اجرای این طرح با تشکل های کارگری و کارفرمایی هماهنگی های مورد نیاز به عمل نیامده باشد از هم اکنون می توان آینده این طرح را آینده نگری کرد.

او موفقیت طرح های اقتصادی را در گروه اعمال 4 سیاست کلان دانست و تصریح کرد: این سیاست ها مشمول بر سیاست های فعال، حمایتی، پولی و ارزی و تنظیمی دانست.

این کارشناس اشتغال در توضیح سیاست فعال افزود: سیاست فعال به دنبال برطرف بیکاری به صورت سریع و ضربتی است که اعتبارات خرد و آموزش از جمله زیرمجموعه های این سیاست است.

هاشمی سیاست حمایتی را بخش دیگر از سیاست های کلان دانست و تاکید کرد: این نوع سیاست به بیکاران کمک می کند تا بحث های بیمه ای را جبران کنند.

او از سیاستهای پولی و ارزی به عنوان سومین سیاست کلان در موفقیت در بازار کار برشمرد و در نهایت از سیاست تنظیمی به عنوان چهارمین سیاستی که قوانین و مقررات را تبیین می کنند یاد کرد.

او با اشاره به علت بی انگیزگی کارفرمایان از جذب کارآموزان اظهار کرد: مسئله مهم در سیاست ‎های کلان کشور در مورد اشتغال زایی به دو سیاست تنظیمی و ارزی برمی گردد لیکن دولت فشارهایی را به کارفرمایان تحمیل می کند و به همین علت آنها نیز از این سیاستها استقبال نمی کنند.

هاشمی با ارائه تعریفی راحت از طرح کارورزی افزود: کارورزی به زبان راحت همان سیاست استاد و شاگردی قدیم است که به علت موانع موجود در قوانین امروز از‌بین‌برده‌شده شده است است.

این کارشناس اشتغال در ادامه گفت: زمانی که کشور عزیزمان ایران با سایر کشورها مقایسه می شود باید به فضای کسب و کار در دو کشور توجه و یک به یک به تفکیک بررسی شود، اگر در اجرای این طرح، در نظام آموزشی کشور تحولی ایجاد نشود عملا مشکلی حل نمی شود.

هاشمی یکی از پرسشها کشور در زمینه اشتغال زایی را نگاه دولت محوری جهت ایجاد کار بیان کرد و تاکید کرد: دولت موظف به بستر سازی جهت اشتغال زایی است نه اشتغال زایی که نتیجه ای جز بزرگ شدن دولت ندارد.

او فضای کسب و کار را متاثر از قوانین و مقررات، محیط اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، سیاست خارجی و غیره دانست و افزود: در قانون کارآموزی کشور، قانون کارورزی جهت رده سنی 15 تا 18 سال و طول آن حداکثر تا 3 در نظر گرفته شده، اینجاست که پرسشها قانونی خود را نشان می دهند و اصلاحات را غیرقابل انکار می کند.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر
انتهای خبر/

واژه های کلیدی: سیاست | اشتغال | بازار کار | اشتغال زایی | تیتر امشب | کارانه اشتغال | کارآموزی | اشتغال زایی

طرح کاج مهارت آموزی یا اشتغال فارغ التحصیلان

طرح کاج مهارت آموزی یا اشتغال فارغ التحصیلان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog